Kaputaş

Kaputaş Plajı,  Antalya’nın Kaş ilçesinin Kalkan beldesine yakın, cennet koylarından sadece biri. Kaputaş plajı Kaş’a 20 km, Kalkan’a 7 km uzakta bulunuyor. Kendisiyle aynı adı taşıyan ve sarp kayalıklarla çevrili etkileyici bir koydaki Kaputaş Plajı, bu özelliğiyle dünyamızın nadir doğal güzellikleri arasında yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaputaş Plajı, Antalya’nın en güzel ilçelerinden olan Kaş ile Kalkan arasındaki sahil yolu üzerinde ‘Kanyon ağzı’ olarak tanımlanan, yer altından akan suyun deniz kıyısında kumlar arasından süzülmesi sonucu suyu genel olarak serin ve turkuaz renginde bir plaj olarak biliniyor. Hemen yol kenarından başlayan 187 basamaktan inilerek ulaşılan şahane plaj, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından tercih ediliyor. 10 İngiliz’e sorsanız 8’i kesinlikle Kaputaş plajını biliyordur. Fakat Türkiye’de ne yazık ki pek bilinmiyor halen…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaputaş Plajı’na nasıl gidilir…

Dünyanın en güzel plajlarından birisi olan Kaputaş Plajı Antalya’da ilçesinde bulunmasına rağmen Dalaman Havalalanına daha yakın bir konumda bulunuyor. Plaj Dalyan Havalimanına 127 km mesafedeyken, Antalya Havalimanına 220 km yer alıyor. Bu yüzden Kalkan’a gelmek için Dalaman havalanına inip, orada ki çeşitli firmalarla Kalkan’a, Kalkan’dan da sürekli olan Kaş minibüsleri ile Kaputaş plajına gidebilirsiniz. Karayolunu kullanarak kendi arabanız ile araba kiralayarak da plaja ulaşım mümkün.

Bütün maviler bir koyda birleşmiş sanki. Hep internette resimlerini görüp photoshop sandığınız yer Kaputaş Plajı. Merdivenler gözünüzü korkutmasın. Kolay ulaşılan hiçbir şeyin anlamı yoktur zaten. Birden derinleşiyor çocuklar için tehlikeli olabilir. Çocuklu ve iyi yüzme bilmeyenler dikkatli olsun. Güzel havalarda hafifte dalgası var hiç yormayan. Kötü havalarda pek gitmeyin derim, çünkü çok dalgalı olabiliyor. Yüzme bilen delikanlıları bile yere çarpıp tekrar denize çekiyor. Ama malumunuz Kalkan’da kötü hava çok nadir oluyor. Mutlaka ölmeden önce gidin görün derim… Burası plajsa diğer yerler ne diye içinizden geçecek. Yok böyle bir mavilik…

Şimdi ise size Kaputaş plajının hiçbir sitede anlatılmayan bir özelliğinden bahsedeceğim.Kaputaş plajında Plaj şemsiyesi kiralamadan ve şemsiyeniz olmadan da durabilirsiniz. Nasıl mı? Bunun için uykunuzdan biraz fedakarlık ederek sabahın erken saatlerinde 7 gibi orada olmalısınız. Sabah 7 ‘de orada olduğunuz zaman yüzünüzü denize döndüğünüz zaman sol tarafınızda kalan kayaların dibinde gölgede durabilirsiniz. Buraya havlularınızı koyup saat 10’a kadar güneşten etkilenmeden serin serin oturabilirsiniz. Üşürseniz kumlu tarafa gidip güneşlenip, bolca denize girebilirsiniz. Ama Kaputaş plajının özelliklerinden biride kumlardan dolayı aşırı güneş alması ve fena yakması. Başka plajda 3 günde yanacağınız kadar burada yarım günde yanabilirsiniz. Saat 10 gibi gölge kalmaz ve sizde gidebilirsiniz. Ayrıca sabah erken saatlerde kalabalık olmuyor ve deniz daha da temiz oluyor, özellikle tavsiye ederim. Bu anlattığımı sadece Kalkan’ın yerlileri biliyor ve genelde bu şekilde Kaputaş’a gidiyorlar. Öğlene kadar yüzüp evlerine gidip dinleniyorlar… ( Bizim gibi deniz görmemiş değiller… Her an ellerinin altında olunca böyle oluyor demek ki…)