Tatilinizi Kalkan’da geçirmek için 5 önemli sebep…

 

Öncelikle şunu belirtmek isterim sitemizde okuyacağınız şeyleri başka sitelerde okumanıza imkan yok. Çünkü 15 senedir sürekli Kalkan’a giden biri olarak, Kalkan’ın Eniştesi olarak ( Eşimin ailesi Kalkan’lı ) yazdığım için hiçbir yerde olmayan, bilinmeyenleri sizlere yazacağım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Özellikle İngiliz turistler arasında çok meşhur ve popüler olan eskiden Rumların Kalamaki adı ile yaşadığı Akdeniz bölgesinde bir tatil kasabasıdır. Mübadele sonrası ismi Kalkan olarak değiştirilmiştir. 10 İngiliz’e sorsanız 8’i Kalkan’ı bilir. Türkiye’de yeni yeni popüler olmaya başladı. Aslında pek şikayetçi değiliz çünkü aşırı kalabalık iyi olmuyor. Hatta yerli halk turistlerin olmadığı zamanlarda denize gitmeyi seviyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ulaşımı biraz zor olsa da bu doğal dokusunu kaybetmemiş bu kasaba, muhteşem manzarası ve coğrafi avantajları ile son yıllarda villa kiralama sektörü ile ön plana çıkmaktadır. Yaz tatilinizi Kalkan’da geçirmek için birçok geçerli sebep bulunmakta. Şimdi neden tatilinizi Kalkan’da geçirmeniz gerektiği ile ilgili sebeplere başlayalım;

 

1- Muhteşem Güzel, Doğal ve Mavi Bayraklı Plajları,

Kalkan ( Kalamaki ) dünyaca ünlü plajlara sahip bir tatil kasabasıdır. Dünyanın en büyük plajları arasındaki Patara Plajı (16 km) bu bölgede bulunmaktadır. 18 km ve yer yer 300 metreye çıkan genişliği ile dünyanın sayılı plajları arasında yer edinen Patara plajı ayrıca caretta caretta kaplumbağalarının da ürediği özel bölgeler arasındadır.

Hava rüzgarlı ise deniz çok dalgalı oluyor. Küçük çocuğunuz var ise böyle günlerde gitmenizi tavsiye etmiyoruz. Dalgalar büyük insanları bile yere devirebiliyor. Zaten biraz açılsanız Cankurtaranlar uyarıyor hemen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaputaj plajı “Dünyanın en seksi” plajı gibi garip bir ünvana sahiptir. Kanyon plajı olan Kaputaş plajı en fazla 300 metre genişliğinde 180 basamakla inilen muhteşem turkuaz denizi ve altın sarısı kumları ile meşhurdur. Kalkan’a 7 km mesafededir. Merkezde bulunan Halk plajı gezmekten sıcakladığınız zamanlarda hemen girip çıkabileceğiniz bir özelliğe sahip. Çünkü tamamen çakıl taşlarından oluşmakta kum derdi hiç yok. Mavi bayraklı serin plaja girdikten sonra bir duş alıp giyiniyorsunuz sonra gezmeye kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Platform üzerindeki birçok özel plaja’da giderek kaliteli hizmet alma şansınızda mevcut…

 

2- Kiralık villa Turizmi,

Kalkan beldesi, Kalkan koyu çevresinde çanak şeklinde yamaçlara sahip coğrafi bir yapıya sahip olduğundan, evler yamaçlardan yukarıya doğru yükselmekte ve her birinden deniz manzarası kesintisiz görülebilmektedir.  Bundan dolayı Kalkan’da villa yapımı hızlanmış, bu villaların turizme açılması ile sizlerin de kiralık villada tatil yapabileceğiniz bir sektör ortaya çıkmış oldu. Havuzları tam denize doğru yaptıkları için yüzerken havada yüzüyor gibi oluyorsunuz. Her türlü insana hitap eden, değişik villalar bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2- Eşsiz Manzara

Kalkan’da villa kiralayarak konaklamaya karar verdiyseniz eğer, muhteşem manzara eşliğinde bir tatil yapmaya hazır olun. Yukarıda da bahsedildiği gibi coğrafi avantajları sebebi ile her villadan muhteşem deniz manzarası sizleri beklemekte. Öyle böyle değil insanı rahatlatan, dinlendiren muhteşem ve benzeri olmayan bir manzaradır bu.

 

4- Coğrafi Konum Avantajı,

Kaş son yıllarda meşhur olsa da; tatilinizde gezmek istiyorsanız Kaş sizin için kesinlikle ikinci planda kalmalıdır. Kaş’ın batısında en yakın gezilecek yerler Kekova ve Demre(60 km) ‘dir. Gezilecek bütün önemli yerler (Patara plajı, Kaputaş plajı, Saklıkent, Fethiye, Ölüdeniz, Antik şehirler) Kaş’ın batısında Kalkan’a daha yakın olan bölgelerdir. Günübirlik Fethiye hatta Ölüdeniz’e kadar gidebilirsiniz. (1-1,5 saat) Yukarıda bahsedilen bütün yerler sizlere en fazla yarım saat mesafededir. Kaş’ta kalırsanız bu bölgelere gitmek için 30 km virajlı yollara katlanmak zorunda kalırken Kalkan’da bu virajlı yollara maruz kalmazsınız. Kaş’ın virajlı yolunda kusan çok insan gördüm.

Kekova için Kalkan’dan günlük tekne turu kiralayabilirsiniz. Günübirlik olarak Likya medeniyetine ait Antik şehirleri ziyaret edebilir (Xanthos, Letoon, Patara, Tlos, Pınara, Sidyma) Kalkan’a yakın İslamlar köyünün meşhur alabalığından yiyebilirsiniz. Kalkan şehir merkezinde günlük tekne turları, su sporları, yamaç paraşütü gibi aktivitelerden de faydalanabilir, meşhur teras restaurantlarından Akdeniz mutfağının damak zevkini tadabilirsiniz.

5- Balayı için en güzel seçeneklerlerden biridir.

İngiliz Independent gazetesi 2006 yılında Kalkan manzarasını “Dünyanın en romantik manzarası”seçerek Kalkan’ın ününe ün katmıştır. Ayrıca ünlü gezgin Heredot Milattan önce 300 yıllarında Kalkan’dan geçerken ”Dünyada yıldızlara en yakın yer” diyerek seyahatnamesine kayıt etmiş. Durum böyle olunca Balayı için en uygun yerlerden biri Kalkan’dır dememiz pek de yanlış olmayacaktır. Yeni evlenen çiftlerimiz; internetten çeşitli firmalardan seçenekleri sorabilirsiniz. Firmalar en güzel balayı tatiliniz için sizlere en güzel kiralık villa seçeneklerini sunacaktır. Erken rezarvasyon ile daha uygun fiyatlı villlalar bulabilirsiniz…

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Comment
Name*
Mail*
Website*